Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Betlémářství na Šluknovsku

Popis a vysvětlení jevu

Betlemářství na Šluknovsku 

Betlemářství na Šluknovsku bylo a je jedinečným fenoménem regionu. Současně je životním posláním tvůrců jesliček. Za kolébku betlemářství označujeme Šluknov, i když první betlemářský spolek v Evropě vznikl roku 1852 ve Fukově. Zakladatel šluknovského betlemářského spolku Pius Ulbrich sjednával zakázky i za moře. První řezby se inspirovaly tyrolskými. Přinášeli je tkalci z vídeňských trhů. Nazývaly se „krabičkoví panáčci“ podle způsobu přepravy na Šluknovsko. Řezbáři z Grödnerova údolí zavítali do Šluknova kolem roku 1800. Vedli místní k řezbářství. Lidé nejrůznějších řemesel se ve své tvorbě záhy vypracovali k profesionalitě. Mistrovské řezby podle dobrých předloh byly žádané. Nepřekonaným zůstává řezbář a polychromista Dominik Rudolf. Jiným řezbářům barevně prováděl díla nadaný Josef Diessner. Mezi vyhledávané řezbáře patřili Josef May, Anton Müller, Anton Wendler, Florian Liebsch, Franz Xaver Schütz, Franz Rosche. V Rumburku tři generace rodiny Kiesslichových tvořily největší pohyblivý betlém v Evropě. Jeho torzo je umístěno ve sbírce Muzea Rumburk. Zde jsou celoročně prezentovány ukázky historických i současných betlémů. Kostelní betlémy ve Šluknovském výběžku budí stálý obdiv nápaditostí a různorodostí zpracování. Na Šluknovsku před 2. světovou válkou existovalo více rodinných pohyblivých betlémů a v každé domácnosti se stavěly jesličky. Zajímavostí regionu je deskový betlém z roku 1757 v Jiřetíně pod Jedlovou (kulturní památka od 2009). Současní tvůrci úspěšně navazují na své předchůdce, účastní se pravidelně výstav betlémů a vyřezávají své výtvory na tematicky laděných akcích. 

Doporučená literatura:
Hans Bergmann: Betlémy a betlemáři Šluknovského výběžku, 
Varnsdorf  2000
Bohunka Krámská: Betlemářství na Šluknovsku, 
 In Sborník Severočeského muzea, Historia, č. 15, s. 5-14
Ester Sadivová: Betlemářství na Rumburku, Rumburk 2012
Ester Sadivová: Pohyblivý betlém rodiny Kiesslichových. Tajemství jednoho obrazu a řezbář Florian Liebsch , in: E.Sadivová, O. Vodáková, J. Rybánský: Rumburská zastavení. Rumburk 2012, s. 32-38
Jan Roda, Milan Zábranský: Putování za betlémy České republiky, 
Praha 2014 
Emil Tuma: Betlemářství, i
n Vlastivěda Šluknovského výběžku pro školy a veřejnost. Šluknov: Sdružení pro rozvoj Šluknovska, 2008, s. 234-235
Oldřich Podzimek, Ludmila Podzimková, Po stopách jiříkovských betlemářů a řezbářů, 
Jiříkov 2018

Autor hesla: Ester Sadivová

 

Obrazové přílohy

Videodokument: Betlemáři Šluknovska

Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu natočilo krátký dokument o současnosti i minulosti betlémařské tradice ve Šluknovském vývěžku.

Šluknovské betlémářství bylo dokonce v roce 2015 zapsáno na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje.

Video ZDE