Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Šimonovský Bohumil

Životopis

Bohumil Šimonovský

(* 19. 9. 1913 – † 7. 7. 1991)

představený koleje redemptoristů, kněz

Mezi poslední české redemptoristy ve Filipově patřil představený kláštera Bohumil Šimonovský. Narodil se ve Višňové (okres Příbram). Studoval na tamním redemptoristickém gymnáziu (1925–1931) a vzápětí nastoupil na redemptoristický bohoslovecký ústav v Obořišti (1932–1938). Po jeho absolutoriu byl 29. června 1938 v Praze kardinálem Kašparem vysvěcen na kněze. Následně působil v jednotlivých redemptoristických kolejích v Čechách – Svaté Hoře (1938–1941), Brně (1941–1943), Červenkce u Litovle (1943–1945), Svitavách (1945–1947) a konečně Filipově (1947–1950). 

Jako duchovní správce poutního kostela Panny Marie zde v dubnu 1950 prožil tzv. Akci K. Během ní došlo ke komunisty řízené likvidaci mužských řádů a řeholí v celém Československu. Šimonovský byl následně s ostatními bratry odvezen do internačního kláštera v Králíkách. Od 1. října 1950 sloužil u Pomocných technických praporů (PTP). Zde sloužily výhradně režimu nepohodlné osoby podléhající brannému zákonu. Po návratu z vojny nastoupil do dělnické profese v podniku Rukov Rumburk (1954–1956) a následně Bytex Rumburk (1956–1968). 

Na Jiříkovsku byl pro svoji dobrosrdečnost velmi oblíbený: „On si pamatoval všechny děti nových osídlenců, které pokřtil. A v den jejich narozenin přinesl jejich rodičům třeba sto korun se slovy: ‚To je pro vašeho malého. Za to, že ode mne přijal svátost křtu.‘ Někteří to odmítali, jiní ne. A když se v šedesátých letech vrátil do Litoměřic biskup Trochta, tak si tam k sobě Šimonovského povolal.“

V roce 1968 byl Bohumilu Šimonovskému povolen návrat do duchovní správy (státní souhlas obdržel k 1. prosinci 1968) a stal se výpomocným duchovním v Litoměřicích. Býval mj. zpovědníkem litoměřických seminaristů.

Státní souhlas mu však byl někdy po roce 1970 odebrán. V dochovaných písemnostech je evidován jako důchodce vypomáhající církevní správě (podle § 16 zákona o státním dozoru nad církvemi). To znamená, že duchovní úkony konal již ve svém „volném“ čase. V sedmdesátých letech pracoval jako kostelník děkanského kostela. Lidé mu přezdívali (ještě ve Filipově) Srdíčko, později Zlatíčko. On sám tak podle vyprávění oslovoval některé věřící a jejich děti.

Státní bezpečnost jevila o Bohumila Šimonovského zájem od roku 1950. Po roce 1956 jej například podezřívala z účasti na tajném vedení šluknovského vikariátu. Podezření se však nepotvrdilo. V květnu 1975 jej StB za blíže neznámých okolností naverbovala jako spolupracovníka. Po necelých deseti letech s ním byla spolupráce ukončena, protože neplnil zadané úkoly a vyhýbal se i schůzkám. Navíc jím podávané informace byly údajně „průměrné hodnoty“. Podle estébáckých záznamů svou neochotu ke spolupráci „zdůvodňoval svým věkem a tím, že pokud od něho něco potřebujeme, tak máme přijít my a nikoli on, neboť on od nás nic nepotřebuje“. Po celou dobu svého litoměřického pobytu bydlel Bohumil Šimonovský na tamním děkanství. Zemřel v Litoměřicích a pochován je na tamním hřbitově. 

Doporučená literatura:
Petr Karlíček: 
Jiříkov – dějiny města v éře národního výboru 1945–1990, Jiříkov 2018

Autor hesla: Petr Karlíček

Obrazové přílohy

Vzpomínky Josefa Edera z Jiříkova

Po nástupu do dělnické profese v Rumburku se potkával s Josefem Ederem, který na něj po letech vzpomínal: „Po propuštění dělal mému bratrovi zednického přidavače v Bytexu. Vždycky bafal z lulky a vyprávěl mi třeba o tom, jak při službě v PTP stavěli slovenské Komárno. Znal několik jazyků včetně ruštiny. Dělal proto u pétépáků tlumočníka sovětskému poradci, který si jej velmi oblíbil, protože byl jedinej, s kým si mohl povídat. Poradce se však prý velmi podivoval nad tím, jaký že je to podivný voják, neboť neměl opasek ani pušku. Šimonovský mu vysvětloval, že je vězeň, což sovětský poradce nemohl pochopit už vůbec: ‚Jak to, že máš jako vězeň uniformu? Vždyť je to pro tu uniformu hanba!‘ V té službě byl Šimonovský asi tři roky. Vždycky mi s nadsázkou říkal: ‚Pepo, já miluju Stalina.‘ Bylo to proto, že pár měsíců po Stalinově smrti došlo k uvolnění režimu, Šimonovský byl propuštěn a PTP zrušeny.“ Podle vyprávění Josefa Edera dostal po propuštění nabídku učit jazyky na vojenské škole v Brně. To však kategoricky odmítl. Jako zednický přidavač se prý nenechal nikým příliš honit do práce a bratru Josefa Edera říkával: „Járo, veškeré tumlování toliko pro dobytek dobré jest.“