Časová osa

Pravěk
Středověk
Novověk
Moderní dějiny
Soudobé dějiny

Kroj z Krásné Lípy a Mikulášovic

Popis a vysvětlení jevu

Kroj z Krásné Lípy a Mikulášovic

Na základě výzkumu Eddy Fritsch Frind z Reutllingenu byl zrekonstruován předválečný kroj z Krásné Lípy. Ten byl nově vyhotoven podle původního popisu rodačky z Krásné Lípy, odsunuté po roce 1945. Dne 16. 10. 2007 kroj představil Folklorní soubor Lužičan z Krásné Lípy během návštěvy prezidenta České republiky Václava Klause. 

Soudobý pohled na opomíjená místa Česka nabízí módní návrhářka Kateřina Plamitzerová, fotografka Michaela Karásek Čejková a krajinářská architektka Lucie Králíková. Od roku 2017 v rámci projektu Czechia při cestách po Česku tvoří kroj – uniformu pro vybranou krajinu. Dosud vznikly kroje a fotodokumentace pro Ostravu, Třinec, Sušici, Mikulášovice, Mikulov a Pardubice. 

Pro mikulášovický kroj je podle autorek typické hedvábí a skládací nožíky. Podle autorek je „mikulášovický kroj brnění. Brnění z křehkého hedvábí, propojujícího nožíky tzv. rybičky, značky Mikov firmy, která v Mikulášovicích působí. Rybička se pro nás stala výstižným symbolem povahy lidí ze severu, Šluknovkého výběžku. Lidé bojácní, nedůvěřiví, uvnitř pichlaví. Jako rybičky ukrývající v kovovém těle ostří. Kroj má být tedy hrází proti strachu. Zároveň je však reminiscencí na zdejší lidovou architekturu podstávkových domů, jejichž vnějšek je zdoben břidličnými taškami, tzv. břidličnými šaty. Ty nás zase zpětně odkazují k šupinám na těle již zmíněných rybiček.“ Autorky vychází z místních reálií, jedná se však o autorský pohled, který se neopírá o historický průzkum. Vzniklá díla byla v roce 2017 představena v Praze na Designbloku a v roce 2018 v Českém centru v Londýně.

Zdroj: 
Facebook projektu Czechia,
https://www.facebook.com/profile.php?id=100040544025385 

Autor hesla: Klára Mágrová

Obrazové přílohy

Popis kroje

„Jen staří pamětníci dovedou vylíčiti někdejší krajinný kroj [Šluknovského výběžku z poč. 19. stol.]. Nebyl bohatý ani živých barev. Muži nosili dlouhý kabát o velikých kapsách, modrou kamizolu, červenou vestu, vše posázené velikými knoflíky, černé koženky a vysoké boty s holínkami. Vlasy sčesávali za uši a zdrhovali mosazným hřebenem, hlavu kryli kulatým kloboukem o širším rovném dnu nebo končitou čepkou. Ženy oblékaly úzký živůtek se sponami, barvy černé nebo šedé, vzadu varhánky, krátký řásný kabátek téže barvy, zástěru květovanou, punčochy červené, střevíce na špalíčkách. Na hlavu brávaly čepec s vázankou, spjatý pod bradou stuhou ze světlého hedvábí. Děvčata zdobila kadeře třeslicemi.“

Zdroj: Josef Vítězslav Šimák: Severní Čechy. XIII. díl.  IN Čechy. PRAHA: J. Otto, 1905, s. 39